Kommunistliku Hiina peaminister läbi ajaloo

Riiki valitseb Hiina kommunistlik partei püramiidvalimissüsteemiga. President on riigipea ja teenib NPC tseremoonilist kuju. Peaminister nimetas ka mitteametlikult peaministriks riigi riiginõukogu liiget. Tavaliselt kiidab peaminister heaks kommunistliku partei (CPC) rahvuskongressi (NPC). See valik tehakse iga viie aasta tagant ja tehakse samaaegselt presidendi ametikohaga. Peaminister on alati CPC poliitbüroo alalise komitee liige. Li Keqiang on praegune peaminister ja ta alustas tööd 2013. aasta märtsis. Premier on Hiina valitsuse kõrgeim positsioon ja vastutab riigi bürokraatia haldamise ja korraldamise eest, nagu riikliku majandusarengu ja riigieelarve rakendamine ja planeerimine . Premierit toetavad neli asepeaministri, kus esmaklassiline esimees toimib Premieri puudumisel.

Zhou Enlai

Zhou Enlai, sündinud 1898. aastal, sai esimeseks Hiina esilinastuseks 1949. aastal, kui riik kuulutati Hiina Rahvavabariigiks ja teeniti kuni surmani 1976. aasta jaanuaris. Ta teenis seejärel Hiina kommunistliku partei esimees Mao Zedongi. Zhou Enlai mängis võtmerolli kommunistliku partei võimule, välispoliitika kujundamisele ja riigi majanduse arengule. Ta töötas Hiina välisministrina aastatel 1949–1958, kus ta toetas rahumeelset kooseksisteerimist, eriti läänega. Ta mängis olulist rolli USA presidendi Richard Nixonis 1972. aastal Pekingi visiidil. Kuigi Mao koondas poliitilised võitlused kultuurirevolutsiooni ajal, pühendas Zhou Enlai oma energia riigivolituste ja massi kaitsmise eest revolutsiooni tagajärgede eest. Pärast surma 1976. aastal pöördus avalikkus oma viha ja viha neljanda jõugudeni, mis viisid Tiananmeni intsidenti.

Hua Guofeng

Hua Guofeng järgnes Zhou Enlai'le pärast surma 1976. aastal kui riigi peaminister. Peaministriks saades tõrjus ta kiiresti jõugu võimust, lõpetades 1960. aastatel Mao poolt alustatud kultuurirevolutsiooni. Hua kritiseeris mõningaid revolutsiooni aspekte, sealhulgas reforme haridussüsteemis, revolutsioonilise komitee tegevust ja neljanda jõugu, et eksitada riiki. Ta sai esimeseks Hiina liidriks, kes 1979. aastal külastas Euroopat, kui ta külastas Prantsusmaad, Lääne-Saksamaad ja Suurbritanniat. CPC keskkomitee 11. istungjärgul süüdistati Hua võimu piiramisega iseenesest vastupidi partei vaimule. Aastal 1979 mõistis partei hukka kahe Whatevers'i poliitika edendamise eest ja asendas seejärel Zhao Ziyangiga riigipea.

Zhao Ziyang

Sündinud 1919. aastal oli Zhao Ziyang Hiinas kõrgetasemeline poliitiline juht. 1980. aastal sai ta Hua kolmanda peakorteri järel Hua. Ta oli vastu maoistlikule poliitikale ja osales aktiivselt vaba turustrateegiate rakendamisel. Tema toetus Deng Xiaopingile, kes oli tol ajal CPC moderaator, andis talle esimehe, eriti pärast kultuurirevolutsiooni. Ta osales aktiivselt korruptsiooni vastu võitlemisel, bürokraatia tõhustamisel ja partei kaitsmisel. Tema majandusreformide poliitika pani ta vastuollu mõnede parteijuhtidega. Ta kaotas protsessi käigus ka Dengi toetuse. 1987. aastal puhastati ja pandi majapidamise vahi alla 15 aastat. Ta suri 2005. aastal Pekingis insultist.

Järeldus

Teised märkimisväärsed Hiina esilinastused on Li Peng, Zhu Rongji, Wen Jiabao ja Li Keqiang, kes on ametikohal pärast büroo ülevõtmist 2013. aastal.

Kommunistliku Hiina peaminister läbi ajaloo

KohtPremierAmetikoht
1Zhou Enlai

1. oktoober 1949 kuni 8. jaanuar 1976
2Hua Guofeng

4. veebruar 1976 kuni 10. september 1980
3Zhao Ziyang

10. september 1980 kuni 24. november 1987
4Li Peng

24. november 1987 kuni 17. märts 1998
5Zhu Rongji

17. märtsil 1998 kuni 16. märtsini 2003
6Wen Jiabao

16. märts 2003 kuni 15. märts 2013
7Li Keqiang

15. märts 2013 kuni esitlus

Soovitatav

Tuleviku 10 kõrgeimat ehitist
2019
Riigid, kus on kõige rohkem põie vähki maailmas
2019
Mis on glaciovolcanism?
2019