Mis ja millal on noorte olümpiamängud?

Noorte olümpiamängud (YOG) on Rahvusvahelise Olümpiakomitee korraldatud olulised spordiüritused ja need on kooskõlas olümpiamängudega. Spordiüritus on mõeldud 15–19-aastastele noortele üle kogu maailma ja erineb teistest noorte spordiüritustest, sest mängud ühendavad ainulaadse kultuuri- ja haridusprogrammi. YOG keskendub viiele peamisele teemale, nimelt olümpiamängudele, oskuste arendamisele, sotsiaalsele vastutusele, tervislikule eluviisile ning noorte väljendusele ja heaolule. Mängud koosnevad nii talvel kui ka suvest, mida peetakse iga nelja aasta tagant. Esimene suvine YOG toimus 2010. aastal Singapuris, kui esimesed talvemängud toimusid 2012. aastal Innsbruckis.

Noorte olümpiamängude ajalugu

YOGi idee läks 1998. aastal Austria Johann Rosenzopfi poolt esmakordselt vastu vastusena laste ülekaalulisuse kasvavatele juhtumitele ja sporditegevuses osalevate noorte arvu vähenemisele, eriti arenenud riikides. Olümpiamängude korraldamist noortele peeti ka vahendiks nende osalemiseks peamistes olümpiamängudes. Hoolimata esitatud hiilgavatest põhjustest soovis IOC, et JOG oleks rohkem kultuurivahetusest, haridusest ja spordist, mille tulemuseks on kultuuri ja hariduse programmi (CEP) arendamine mängude osana. JOGi plaanid kuulutati ametlikult välja IOC presidendi (Jacque Rogge) poolt 6. juulil 2007. aastal toimunud IOC-i 119. istungjärgul. Singapuri linn võõrustas 14.-26. Augustil 2010 avamise suvekoguse.

Sportlase kvalifikatsioon

Joogis osalevad sportlased paigutatakse sõltuvalt nende vanusest rühmadesse (14-15 aastat, 16-17 aastat ja 17-18 aastat). Sportlase vanus määratakse kindlaks, kui vanad nad on kuni 31. detsembrini, mil nad osalevad mängudes. Et noored osaleksid konkreetses spordis, peab ROK koos spordi rahvusvahelise spordiliiduga, kus nad soovivad osaleda, kindlaks määrama oma kvalifikatsiooni. Kohaliku omavalitsuse üksus kehtestas koha universaalsuse kontseptsiooni, et tagada, et kõikidel rahvustel on mänge esindajad. Meeskonnaliikluse puhul esindab ainult üks meeskond kontinenti, kus kuues meeskond esindab kas võõrustajariiki või IOC aktsepteeritud. Samuti ei saa rahvust esindada rohkem kui 70 sportlast individuaalses spordis.

Spordiprogramm

Joogi spordiprogramm põhineb traditsioonilistel mängudel. 28 sporti vaidlustatakse suvel ja 7 talvemängude ajal. Mõned spordiala on aga muudetud või sisaldanud piiratud arvu sündmusi. Muudetud spordialade hulka kuuluvad 3-on-3 korvpall ja segatud rahvusolümpiakomitee üritused. Segatud NOC-üritused võimaldavad erinevate riikide sportlastel võistelda koos meeskonnana. Muud tegevused, mis jäävad mänguväljast välja, hõlmavad seminare, interaktiivseid tegevusi ja meeskonna loomist. Sportlastele antakse ka võimalus õppida olümpiamängude kontseptsiooni läbi CEP.

Võõrustavad linnad

Mängude ajaloos on peetud kaks suve ja kaks talve Jooga. Singapuri (Singapur) ja Nanjingi (Hiina) linnad korraldasid vastavalt 2010. ja 2014. aasta suvised üritused, samal ajal kui Innsbruck (Austria) ja Lillehammer (Norra) võtsid vastu 2012. ja 2016. aasta talvised üritused. Järgmised suvised üritused toimuvad 2018. aasta oktoobris Buenos Aireses (Argentina), samal ajal kui talvine üritus toimub jaanuaris 2020 Lausannes (Šveits).

Medal Count

Hiina, Venemaa ja Lõuna-Korea on olnud JOGi edukaimad riigid. Hiina on võitnud kõige rohkem medaleid 141 (78 kuldmedalit), millele järgneb Venemaa 140 medaliga (57 kuldmedalit). Lõuna-Korea on võitnud 61 medalit (31 kuldmedalit), samas kui Mixed-NOCs on võitnud kokku 89 medalit (29 kuldmedalit).

Mis ja millal on noorte olümpiamängud?

KohtRahvusKuldHõbePronksKokku
1Hiina (CHN)783825141
2Venemaa (RUS)574538140
3Lõuna-Korea (KOR)31161461
4Mixed-NOCs (MIX)29273389
5Ameerika Ühendriigid (USA)26231867
6Saksamaa (GER)21313486
7Jaapan (JPN)19231759
8Prantsusmaa (FRA)1882450
9Ukraina (UKR)17182358
10Itaalia (ITA)15211854
11Austraalia (AUS)14223066
12Ungari (HUN)12131742
13Kuuba (CUB)114318
14Aserbaidžaan (AZE)109120
15Suurbritannia (GBR)1071734
16Šveits (SUI)951125

Soovitatav

Saksamaa rikkamad linnad
2019
Ravim seened: ajalugu ja kasutusalad
2019
India kõige ohustatumad imetajad
2019