Paraguay ajaloos presidendid

Paraguay Vabariik on Lõuna-Ameerikas keelatud riik. Paraguay piirneb Argentina, Brasiilia ja Boliiviaga ning asub Paraguay jõe kaldal. Riik on demokraatlik vabariik, mida iseloomustavad mitmed erakonnad ja võimude lahusus kolme valitsemisala vahel. Täitevvõimu juhib president, samal ajal kui seadusandjal on rahvuskongress. President on Paraguay riigipea ja valitsus. Ta juhib kabineti koosolekuid, esitab arve kahele kojale arutamiseks ja kaitseb riigi territooriumi. President määrab ametniku, suursaadikud ja teised riigiametnikud.

Valige Paraguay presidendid

Fulgencio Yegros

Fulgencio Yegros sündis traditsioonilisel sõjalisel taustal ja ühines Hispaania koloniaalarmeega. Ta oli osa Paraguay vägedest Rio de la Plata Briti invasiooni ajal 1807. aastal. Ta sai Misionese kubernerluse ja asutas esimese sõjaväeakadeemia sõltumatul Paraguays. Fulgencio Yegros oli üks peamisi sõjaväelasi revolutsioonis, mis tõi kaasa Paraguay iseseisvuse. Ta sai Paraguay presidendiks pärast riigi iseseisvust 1811. aasta juunist kuni 1813. aasta oktoobrini.

Carlos Antonio López

Carlos Antonio López oli Paraguay president ja juht alates märtsist 1844 kuni septembrini 1862 pärast tema onu Rodriguez de Francia surma. Ta teenis riiki kõige kauem iseseisva Paraguay ajaloos. Enne presidendiks saamist oli Lopez osa sõjaväehuntast, kes valitses riiki pärast Prantsusmaa surma. Ta võttis diktaatorliku võimu 1844. aastal ja viis riigi esimese põhiseaduse vastuvõtmisele, mille tulemusena muutus tema seisukoht konsulaalt presidendiks. Põhiseadus seadis oma diktaatorlikud volitused seaduslikult ja pikendas tema ametiaega kümnele aastale. Lopezi valitsuse eesmärk oli riigi sõjalise võimu ülesehitamine ja tugevdamine. Kuid tema välispoliitika ja suhted põhjustasid palju diplomaatilisi vaidlusi Brasiilia, Suurbritannia ja USAga. Ta kaotas orjuse ja piinas ning vabastas kõik poliitvangid. Tema poeg järgnes tema surmale 1862. aastal.

Federico Franco

Federico Franco oli Paraguay president aastatel 2012–2013, kes valiti 2008. aasta valimistel esmakordselt riigi asepresidendiks. Pärast seda, kui senat juhatas president Fernando Lugo 2012. aasta juunis, lõpetas ta presidendi eesistumise, et lõpetada 2013. aasta augustis lõppenud presidendivalimised. Oma lühiajalises perspektiivis muutis ta oma kabinet ümber ja alustas läbirääkimisi Rio Tinto Alcaniga alumiiniumitehas. Samuti kiitis ta heaks Monsanto geneetiliselt muundatud sojaubade müügi riigis. Ta lõpetas Lugo mandaadi ja asendas Horacio Cartes.

Ametlik president

Paraguay praegune president Mario Abdo Benitez valiti 2018. aastal. Ta sündis 1971. aastal Asunciónis.

Paraguay ajaloos presidendid

Paraguay presidendidTähtaja algusTähtaja lõpp
Fulgencio Yegros19. juuni 181112. oktoober 1813
José Gaspar Rodríguez de Francia12. oktoober 181312. veebruar 1814
Fulgencio Yegros12. veebruar 181412. juuni 1814
José Gaspar Rodríguez de Francia12. juuni 181420. september 1840
Manuel Antonio Ortiz20. september 184022. jaanuar 1841
Juan José Medina22. jaanuar 18419. veebruar 1841
Mariano Roque Alonzo9. veebruar 184114. märts 1841
Carlos Antonio López14. märts 184113. märts 1844
Mariano Roque Alonzo14. märts 184113. märts 1844
Carlos Antonio López14. märts 184410. september 1862
Francisco Solano López10. september 186215. august 1869
Cirilo Antonio Rivarola15. august 186931. august 1870
Facundo Machaín31. august 18701. september 1870
Cirilo Antonio Rivarola1. september 187018. detsember 1871
Salvador Jovellanos18. detsember 187125. november 1874
Juan Bautista Gill25. november 187412. aprill 1877
Higinio Uriarte12. aprill 187725. november 1878
Cándido Bareiro25. november 18784. september 1880
Bernardino Caballero4. september 188025. november 1886
Patricio Escobar25. november 188625. november 1890
Juan Gualberto González25. november 18909. juuni 1894
Marcos Morínigo9. juuni 189425. november 1894
Juan Bautista Egusquiza25. november 189425. november 1898
Emilio Aceval25. november 1898Neljapäev, 9. jaanuar 1902
Andrés Héctor CarvalloNeljapäev, 9. jaanuar 1902Teisipäev, 25. november 1902
Juan Antonio EscurraTeisipäev, 25. november 1902Esmaspäev, 19. detsember 1904
Juan Bautista GaonaEsmaspäev, 19. detsember 1904Laupäev, 9. detsember 1905
Cecilio BáezLaupäev, 9. detsember 1905Pühapäev, 25. november 1906
Benigno FerreiraPühapäev, 25. november 1906Laupäev, 4. juuli 1908
Emiliano González NaveroLaupäev, 4. juuli 1908Reede, 25. november 1910
Manuel GondraReede, 25. november 1910Teisipäev, 17. jaanuar 1911
Albino JaraTeisipäev, 17. jaanuar 1911Kolmapäev, 5. juuli 1911
Liberato Marcial RojasKolmapäev, 5. juuli 1911Kolmapäev, 28. veebruar 1912
Pedro PeñaKolmapäev, 28. veebruar 1912Reede, 22. märts 1912
Emiliano González NaveroReede, 22. märts 1912Neljapäev, 15. august 1912
Eduardo SchaererNeljapäev, 15. august 1912Teisipäev, 15. august 1916
Manuel FrancoTeisipäev, 15. august 1916Neljapäev, 5. juuni 1919
José Pedro MonteroNeljapäev, 5. juuni 1919Pühapäev, 15. august 1920
Manuel GondraPühapäev, 15. august 1920Esmaspäev, 7. november 1921
Eusebio AyalaEsmaspäev, 7. november 1921Neljapäev, 12. aprill 1923
Eligio AyalaNeljapäev, 12. aprill 1923Esmaspäev, 17. märts 1924
Luis Alberto RiartEsmaspäev, 17. märts 1924Reede, 15. august 1924
Eligio AyalaReede, 15. august 1924Kolmapäev, 15. august 1928
José GuggiariKolmapäev, 15. august 1928Esmaspäev, 15. august 1932
Eusebio AyalaEsmaspäev, 15. august 1932Esmaspäev, 17. veebruar 1936
Rafael FrancoNeljapäev, 20. veebruar 1936Pühapäev, 15. august 1937
Félix PaivaEsmaspäev, 16. august 1937Teisipäev, 15. august 1939
José EstigarribiaTeisipäev, 15. august 1939Laupäev, 7. september 1940
Higinio MoríñigoLaupäev, 7. september 1940Neljapäev, 3. juuni 1948
Juan Manuel FrutosNeljapäev, 3. juuni 1948Pühapäev, 15. august 1948
Juan GonzálezPühapäev, 15. august 1948Pühapäev, 30. jaanuar 1949
Raimundo RolónPühapäev, 30. jaanuar 1949Pühapäev, 27. veebruar 1949
Felipe MolasPühapäev, 27. veebruar 1949Laupäev, 10. september 1949
Federico ChávezLaupäev, 10. september 1949Kolmapäev, 5. mai 1954
Tomás RomeroKolmapäev, 5. mai 1954Pühapäev, 15. august 1954
Alfredo StroessnerPühapäev, 15. august 1954Reede, 3. veebruar 1989
Andrés RodríguezReede, 3. veebruar 1989Pühapäev, 15. august 1993
Juan Carlos WasmosyPühapäev, 15. august 1993Laupäev, 15. august 1998
Raúl CubasLaupäev, 15. august 1998Pühapäev, 28. märts 1999
Luis GonzálezPühapäev, 28. märts 1999Reede, 15. august 2003
Nicanor DuarteReede, 15. august 2003Reede, 15. august 2008
Fernando LugoReede, 15. august 2008Reede, 22. juuni 2012
Federico FrancoReede, 22. juuni 2012Neljapäev, 15. august 2013
Horacio Cartes15. august 201315. august 2018
Mario Abdo Benitez15. august 2018Olema

Soovitatav

Mis on kubism?
2019
Mis on Guinea-Bissau pealinn?
2019
Mida tähendavad Namiibia lipu värvid ja sümbolid?
2019